LOGOZSedziennikbipikonastarostwo

kolor

A A A

         Dzień Kobiet - święto, w którym za czasów PRL wręczano paniom słynne goździki, wciąż jest chętnie obchodzone w naszym kraju. Znakomita większość Polek przyznaje, że świętuje 8 marca, licząc zarazem na miły gest ze strony mężczyzn. Niektóre mają nadzieję, że panowie wykażą się kreatywnością i postawią na niestandardowy upominek. Jaka jest historia tego wyjątkowego święta, który prezent wybrać dla pań oraz co powiedzieć składając życzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym tekście.

Co powiedzieć składając życzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym tekście.

obraz 2021 03 05 113920

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

129 kobiet zginęło

Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie od ponad 100 lat. Pierwszy raz swoje święto kobiety celebrowały jednak nie 8 marca, a 28 lutego 1909 roku. Geneza tego wyjątkowego dnia związana jest z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku. 

8 marca zatrudnione kobiety z nowojorskiej fabryki tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się m.in. równych płac. Właściciel placówki zamknął je w środku, by
uniknąć rozgłosu. W fabryce wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 129 kobiet. Rok później, a konkretnie 28 lutego 1909 roku, w ramach upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet.

W starożytności obchodzono Matronalia

Szacunek dla kobiecości znany był jednak już w starożytnym Rzymie. Przypadające na pierwszy dzień marca Matronalia były świętem macierzyństwa, płodności i nowego początku utożsamianego z rozpoczynającą się wiosną. Mężowie obdarowywali z tej okazji swoje żony upominkami, a one składały bogini Junonie w ofierze kwiaty i modliły się o pomyślność w małżeństwie. 

Opracowanie:

Katarzyna Wójcik

JŻS