LOGOZSedziennikbipikonastarostwo

kolor

A A A

Czerń i Purpura

 

Wojciech Dutka opowiada historię w sposób prosty, lecz niebanalny. To prawdziwe obrazy z życia więźniów i oprawców, bez upiększeń i manipulacji. Autor przedstawia również zawiłości psychiki bohaterów i cykl przemian, jakie zachodzą w umysłach obu stron. Przygotuj się na historię pełną antagonizmów: to piękno, ale też zło i okrucieństwo. Wydarzenia te zapisano na kartach historii.

Główni bohaterowie to słowacka Żydówka i Austriak-nazista. Połączyło ich uczucie. Wojciech Dutka bez ubarwień oddał atmosferę tamtych strasznych lat. To często polecana lektura, przekonaj się dlaczego!

W okresie tak trudnym, jak lata II Wojny Światowej kluczowa staje się decyzja: być człowiekiem czy wyzbyć się uczuć ludzkich. Wszystkie pozostałe wydają się odchodzić na drugi plan. Co to znaczy być człowiekiem? Kochać, bać się, pamiętać o wartościach moralnych. Dlaczego część osób zatraciła instynkty moralne? Prawda jest prosta, a jednocześnie niezrozumiała.

Powieść rozpoczyna się jeszcze w czasach pokoju. Milena Zinger, córka cenionego prawnika, właśnie zaczyna studia. Choć to dopiero początek jej dorosłego życia, wkrótce będzie zmuszona porzucić plany. Wszystko zostanie jej odebrane. Wszystko, z wyjątkiem uczuć. Franz Weimert to z kolei młody Austriak i nazista, esesman z własnej woli. To człowiek, który zabija z zimną krwią. Gdy Milenie zlecono śpiew na urodzinach młodego żołnierza SS, w umyśle Franza narodziła się fascynacja. Czy to miłość? Dlaczego wyznawca ideologii Hitlera miałby pokochać najgorszego wroga? Wroga, którym jest głęboko odczuwająca, wrażliwa młoda kobieta. Czy Franz zrozumie, w jak wielkim jest błędzie?

AF