LOGOZSedziennikbipikonastarostwo

kolor

A A A

 

28 kwietnia w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim odbyła się uroczysta akademia złożona z dwóch części.

Pierwsza część poświęcona była trudnym kartom historii naszego kraju w związku ze zbliżającą się rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 3g pod kierunkiem pani Joanny Zołnierczuk- Smerdel, w otoczeniu narodowych symboli, przypomnieli o tym, jak wielką wagę miało to wydarzenie dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


    Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku była pierwszą konstytucją w Europie i drugą (po konstytucji amerykańskiej) na świecie. Dokument ten oznaczał przemianę ustroju Rzeczpospolitej, uznanego za przestarzały i niosący szkody dla narodu. W efekcie znosił liberum veto, wolną elekcję oraz prawo do konfederacji, a władza została podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ustanowienie Konstytucji 3 Maja było ostatnią przed rozbiorami próbą ratowania Polski. Uczniowie, mówiąc o przeszłości, próbowali także odpowiedzieć na nurtujące ich pytanie „Komu potrzebna jest historia?”

Część druga akademii związana była z innym wydarzeniem.

Tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim zakończyli dziś rok szkolny. Pożegnaniu ze szkołą, do której chodzili przez ostatnie cztery lata, towarzyszyła nadzieja na dobry wynik podczas zbliżających się egzaminów maturalnych.

Tę nadzieję wyraził dyrektor Zespołu Szkół pan Krzysztof Wąsala, który jednocześnie podziękował uczniom za wspólnie spędzone chwile w murach naszej szkoły. Podziękowania od dyrektora popłynęły także w stronę rodziców, wychowawców i nauczycieli, gdyż te lata były nauką nie tylko dla młodzieży, ale dla wszystkich wymienionych.

W uroczystości zakończenia roku szkolnego wziął udział także wicestarosta Powiatu Lubartowskiego pan Kazimierz Sysiak, który również skierował kilka miłych słów do tegorocznych absolwentów Zespołu Szkół. Następnie pan Wicestarosta wraz z panem Dyrektorem wręczyli nagrodę dla najlepszego absolwenta, którym w tym roku okazał się Paweł Zbiciak z klasy 4g.

Nagrody z rąk dyrektora i wychowawczyń odebrali również pozostali uczniowie z klas 4g i 4m. Wszyscy oni, przez minione cztery lata, tworzyli wizerunek i dbali o dobre imię miejsca, w którym się kształcili.

Starszych kolegów pożegnali też uczniowie klas 3g i 3m, którzy wraz z wychowawczyniami - panią Magdaleną Kołton i Katarzyną Jałochą - przygotowali krótki film ze szkolnego życia czwartoklasistów.

Pożegnanie ze szkołą było jednak tylko symboliczne, bowiem już wkrótce czwartoklasiści wrócą do niej, by napisać jeden z najważniejszych egzaminów w życiu - maturę.

Wszystkim absolwentom gratulujemy osiągniętych wyników, życzymy powodzenia oraz trafnych wyborów w dorosłym już życiu…