A A A

Jeśli zapomnę o nich, Ty , Boże na niebie,

    Zapomnij o mnie. – Adam Mickiewicz

 

Katyń 1940

    „ Zbrodnia katyńska” – termin ten kojarzy się z egzekucją 21,768 tysięcy Polaków, w tym 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, przebywających w różnych więzieniach i obozach NKWD ZSRR -  ale nie tylko. Zginęła elita narodu i państwa polskiego – artyści pisarze, prawnicy, społecznicy. Wywiezieni z Polski na obszary ZSRR jeńcy polscy, a w szczególności oficerowie zostali umieszczeni w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Te tragiczne wydarzenia miały miejsce na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Zbrodnia ta została ujawniona przez Niemców.  Ujawniając ją, wskazali oni na rząd sowiecki z Józefem Stalinem na czele, jako na odpowiedzialnego sprawcę tego masowego mordu tysięcy polskich jeńców, będącego jedną z najgłośniejszych zbrodni.

    Katyń to miejsce symboliczne. Miejsce, które jest zbiorową mogiłą ofiar zamordowanych strzałem w tył głowy. Rozstrzeliwania miały miejsce bezpośrednio po przybyciu, dowodzą tego wypowiedzenia świadków, którzy po każdorazowym transporcie słyszeli strzały i krzyki (Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów). W Katyniu, Miednoje i Charkowie są trzy cmentarze zbudowane przez Polaków, gdzie 15 tysięcy polskich jeńców jest imiennie upamiętnionych. 

    W naszej pamięci pozostanie również  data 10 kwietnia 2010 roku, godzina 8:56, kiedy świat usłyszał o tragedii, która miała miejsce w dniu obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, w której miał uczestniczyć i reprezentować Polskę Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską i 96 przedstawicielami , w skład których wchodzili: przedstawiciele Rządu, kościoła, pracownicy BOR, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojsk, przedstawiciele rodzin katyńskich i wiele innych osobistości. Samolot, którym lecieli rozbił się pod Smoleńskiem z powodu gęstej mgły. Zginął kwiat inteligencji polskiej. 

    W 2008 roku w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, rozpoczęto sadzenie Dębów Pamięci upamiętniając  również w ten sposób ofiary zbrodni katyńskiej.

    Uchwałą z 14 listopada 2007 roku Sejm RP ustanowił przez aklamację dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

    Mord katyński, to największa tragedia w historii narodu polskiego, o której nie możemy zapomnieć – my starsze, ale przede wszystkim młodsze pokolenie, którego zadaniem jest stać na straży obowiązku dbania o pamięć tamtych wydarzeń.