Poczucie odrębności wobec innych narodów kształtowane jest przez czynniki narodotwórcze już w pierwszych etapach ludzkiego życia. Na tożsamość narodową składają się pielęgnowane skrupulatnie wartości narodowe które zaszczepili w „małym człowieku” jego rodzice, o których mówią z zapałem nauczyciele, które wpadają do ucha wraz z melodią pieśni patriotycznych oraz tych, które przemawiają szelestem przewracanych stron świeżo wydrukowanego tomiku. Temu jak ważna jest świadomość narodowa, znajomość historii własnego narodu oraz stosunek do dziedzictwa kulturowego poświęcone zostały zajęcia wychowawcze, na które zaproszeni zostali mieszkańcy internatu. W trakcie spotkania wychowankowie mogli wysłuchać utworów Ojczyzno ma oraz Dziś idę walczyć –Mamo w wykonaniu Konrada Pękały oraz poezji o tematyce patriotycznej. Ponadto, tego wieczoru wychowankowie mieli okazję uczestniczyć w dyskusji dotyczącej przejawów patriotyzmu wśród młodzieży. Czy młodzi mężczyźni - uczestnicy spotkania zgodzili się ze słowami jednego ze współczesnych artystów : Zapamiętaj, młodzi myślą że wszystko im dano, zapomnieli ile krwi tu przelano, ile potu, ile łez wsiąkło w tą ziemię, przypominamy by nie zasnuła mgła i zapomnienie.? Czy może zaszczepiony im w domach rodzinnych i pielęgnowany przez wiele lat patriotyzm sprawił, że potrafili w chwili poświęconej Ojczyźnie przyjąć postawę godną osoby nazywającej się patriotą i głośno powiedzieć: Pamiętam. Ich oddanie, odwaga, nie poszły w nie pamięć

Refleksja, która nasuwa się po minionym spotkaniu jest chyba taka, że na miłość nigdy nie jest za późno, na miłość każdy czas jest dobry – na tę do Ojczyzny również. Dlatego należy rozmawiać o tym, co już minęło, niezależnie od tego czy jest styczeń, maj czy listopad. Należy rozmawiać właśnie po to, by utwierdzać się w tym, że zawsze pamiętamy, że znamy historię, że myślimy samodzielnie i nie pozwalamy, by fałsz wciskano nam w głowy, że kochamy ją za to, że jest naszą Ojczyzną.

 

                                                                                                      M.W.