Zespół Szkół od lat kształci kadry górnicze dla najlepszej w Polsce kopalni „Bogdanka”, zatem barbórkowe tradycje są w naszej placówce pieczołowicie kultywowane.

Z okazji górniczego święta w piątek 1 grudnia odbyła się uroczysta akademia, w której oprócz społeczności szkolnej uczestniczyli goście – przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lubartowie, władze Miasta i Gminy Ostrów Lubelski, kopalni „Bogdanka”, spółki RG, współpracujących ze szkołą instytucji, młodzież szkół podstawowych, a także ksiądz proboszcz prawosławnej parafii w Sosnowicy.
Zawsze chętnie oglądany spektakl „Skok przez skórę” ukazujący pasowanie młodych gwarków na pełnoprawnych górników tym razem przygotowali uczniowie klasy 5Gp. Imprezą towarzyszącą uroczystości był futbolowy Turniej o Puchar Prezesa RG – w tym roku trofeum trafiło do uczniów Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim.
Miłym akcentem spotkania było uhonorowanie p. Joanny Żołnierczuk-Smerdel – prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych „Pro-Educatio” odznaczeniem Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego za działalność na rzecz lokalnej społeczności.
Uroczystość była okazją do refleksji o kształcie i przyszłości górnictwa w Polsce w dobie transformacji energetycznej – wszyscy zgodnie stwierdzili, że nadal warto kształcić młodzież do pracy w tym trudnym, lecz pięknym zawodzie. Wszystkim górnikom życzymy: „Szczęść Boże”!