Listopad kojarzy się ze Świętem Odzyskania Niepodległości przez Polskę, nim do tego doszło, Polacy wielokrotnie próbowali  wywalczyć wolność poprzez zrywy narodowowyzwoleńcze, jednym z nich było powstanie listopadowe.

W 193 rocznicę wybuchu powstania listopadowego w murach naszej szkoły odbyła się konferencja patronowana  przez Towarzystwo Ziemi  Ostrowa Lubelskiego, zatytułowana "Powstanie listopadowe na Lubelszczyźnie". Uroczyste otwarcie przeprowadziła dr Zofia Maleszyk. Młodzież ZS, licznie zaproszeni uczniowie okolicznych szkół podstawowych oraz znamienici goście stali się uczestnikami nietypowej lekcji historii. Wysłuchaliśmy referatów: dr Grzegorza Figiela - "Społeczeństwo wobec powstania listopadowego" i  mgr Marka Buni - "Garnizon ułański w Ostrowie Lubelskim 1816-1830". Obydwaj prelegenci są pracowniami naukowymi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Powstanie listopadowe było walką o niepodległość, o wyzwolenie spod panowania caratu najważniejszej części Polski – Królestwa Kongresowego.  Choć wydarzenia te stają się coraz bardziej odległe, należy kultywować je w świadomości młodych pokoleń, ponieważ jest to część naszej niełatwej walki o tożsamość narodową.

A.F.