2 października 2023 r. Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim uroczyście otworzył EKOpracownię, stanowiącą centralny punkt projektu "EKOPRACOWNIE – ZIELONE SERCE SZKOŁY".

Inicjatywa ta, jest ukierunkowana na podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnej oraz obejmuje szereg godnych uwagi działań.
Nadrzędnym przedsięwzięciem jest projektowanie i budowa modelu elektrowni wodnej. Nauczyciele pokierują uczniami na praktycznych zajęciach, rozwijając zarówno ich umiejętności techniczne, jak i wiedzę na temat korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii.
EKOpracownia stanowi także arenę dla eko-lekcji i warsztatów, na których młodzież zdobywa praktyczną wiedzę z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Otwarcie EKOpracowni stanowi znaczący krok w realizacji założeń projektu "EKOPRACOWNIE – ZIELONE SERCE SZKOŁY". Szkoła nie tylko kształtuje postawy proekologiczne uczniów, ale również pełni aktywną rolę w edukacji społeczności lokalnej, inspirując do bardziej zrównoważonego trybu życia.