Już od tygodnia w różnych częściach naszego miasteczka można było zobaczyć pomysłowe dekoracje dożynkowe. Tak Ostrów zapowiadał Powiatowe Święto Plonów 2023, uroczystość, która odbyła się w piątek 8 września.

Po mszy w kościele parafialnym barwny korowód uczestników przeszedł do Parku Miejskiego, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Pochód otwierali Starostowie Dożynek w pięknej stylowej bryczce. Wieńce dożynkowe przygotowane przez organizacje i instytucje z powiatu lubartowskiego zadziwiały precyzją wykonaniai estetyką. Na scenie pojawili się gospodarze Dożynek – starosta lubartowski Tomasz Marzęda, burmistrz Józef Gruszczyk i proboszcz parafii ks. Stanisław Kluska. Dziękowali rolnikom za obfity plon i życzyli powodzenia w następnym roku. Podzielono chleb, którym burmistrz częstował wszystkich zgromadzonych.

Po wystąpieniach polityków i samorządowców scena zaczęła rozbrzmiewać muzyką – występowały zespoły folklorystyczne, dzieci i młodzież. Wokół parku swoje stoiska rozstawiły instytucje, jednostki samorządowe, koła gospodyń. Można było spróbować regionalnych potraw, obejrzeć wyroby rękodzielnicze.

Stoisko Zespołu Szkół prezentowało naszą ofertę edukacyjną – uczniowie klasy o specjalności technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej demonstrowali zainteresowanym działanie ogniw fotowoltaicznych – czystego źródła energii. Uczennice klasy 2HI częstowały ciastami i smacznymi przekąskami przygotowanymi przez szkolną kuchnię. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających, a to głównie zasługa młodzieży, która bardzo zaangażowała się w promocję szkoły. Podziękowania należą się też uczniom z pocztu sztandarowego, którzy dzielnie reprezentowali Zespół Szkół podczas uroczystości.

Świętowanie trwało do późnych godzin nocnych, mieszkańcy dobrze się bawili na koncertach zespołów muzycznych, które zwieńczyły tegoroczne Dożynki. Kolejne takie święto … już za rok!