26 września to Europejski Dzień Języków Obcych, który został ustanowiony w 2001 roku ma na celu zwrócenie uwagi na bogactwo języków na naszym kontynencie,

jego różnorodność kulturową oraz promowanie nauki języków obcych.
   Od kilku lat stało się już tradycją naszej szkoły, że uczniowie biorą udział w konkursie poświęconym językom Europy. W tym roku, z gazetki na korytarzu szkolnym można było się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat krajów Europejskich i ich języków, np. jak wygląda alfabet, brzmi słowo „dzień dobry”, a nawet po zeskanowaniu kodu QR można było posłuchać brzmienia każdego języka. Uczestnicy, którzy poświęcili trochę czasu na przerwach, aby zerknąć na gazetkę, zyskali sporo wiedzy potrzebnej do wygrania konkursu.
   Trzyosobowe zespoły klasowe zmagały się z czterema zadaniami. Najpierw uczestnicy musieli odgadnąć z jakiego kraju pochodzi powitanie i połączyć je z jego flagą. W następnym zadaniu trzeba było określić z jakiego języka pochodzą zapożyczenia używane w języku polskim. Trzecie zadanie to quiz Kahoot sprawdzający wiedzę ogólną na temat krajów, ich symboli i języków. Najtrudniejsze okazało się ostatnie zadanie, w którym uczestnicy na podstawie krótkiego nagrania musieli odgadnąć w jakim języku porozumiewają się rozmówcy. Istna wieża Babel!
   Największą wiedzą na temat języków Europy wykazała się drużyna klasy 3 E, tuż za nimi uplasowali się ich starsi koledzy z klasy 4 E a podium zamknęli uczniowie z klasy 3HI. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami a na koniec zapozowali do zdjęcia w językowej fotoramce.
   Obchody Europejskiego Dnia Języków i udział w konkursie uświadamia nam jak ważna jest znajomość języków , które pomagają nam się wzajemnie zrozumieć, dają nam dostęp do wiedzy, pomagają poznać nowe miejsca i nowych ludzi.