LOGOZSedziennikbipikonastarostwo

A A A

11 listopada będziemy obchodzić 102 rocznicę Odzyskania  Niepodległości.

Dla Polaków to święto upamiętniające  wydarzenia 1918 roku. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową.
Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. 

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989r.
11 listopada to święto  i wielu krajach  między  innymi we Francji, Belgii to Dzień Pamięci, kiedy  upamiętnia się zakończenie  I wojny światowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pod Łukiem Triumfalnym, a symbolem tego święta jest chaber bławatek.
Wielkiej Brytanii upamiętnia się tego dnia poległych w czasie I wojnie światowej, a symbolem są czerwone maki wpinane w klapy marynarki.
W  Stanach Zjednoczonych  11 listopada to Dzień  Weteranów święto państwowe, uświęcany przez uroczyste msze, parady, salwy honorowe na cmentarzach wojennych.
Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością i celebrować to święto w różnorodny sposób, choć by przez wywieszanie flagi narodowej, nie tylko na domach ale i na autach, czy przypinanie biało czerwonych wstążeczek do garderoby.
Od kilku lat praktykowane są również Marsze Niepodległości, które odbywają się w stolicy i większych miastach, celebrowane są msze święte  w intencji Ojczyzny, odbywają się honorowe warty przy miejscach  pamięci narodowej.
W 2020 roku ze względu na pandemię nie możemy się spotkać na uroczystej akademii  w szkole, dlatego zachęcam Was do zapoznania się z prezentacją ukazującą trudną drogę Polski do Niepodległości. Każda forma szacunku do naszej historii ma znaczenie, nawet najmniejszy gest. Przede wszystkim jednak Wasza świadomość, jak wielki wysiłek włożyli Polacy w walkę o suwerenne i  państwo i wolny
naród.

                                      A.F.

Załączniki:
Pobierz plik (Prezentacja_11_Listopada.ppt)Prezentacja_11_Listopada.ppt7468 kB52 Pobieranie