Aktywne i bezpiecznie wakacje

Wakacje to czas zabawy i nowych wyzwań. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i ludzi, którzy nas otaczają! Zanim oddamy się wakacyjnej beztrosce, przyswoimy sobie kilka podstawowych zasad.

Decydując się na wypoczynek nad wodą, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

1. Wybieraj miejsca do kąpieli, które są do tego przeznaczone i nadzorowane.
  2. Korzystaj z umiarem ze słonecznych kąpieli, używając odpowiednich kremów.
  3. Korzystaj ze sprawdzonego sprzętu wodnego.
  4. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu ani innych środków odurzających.
  5. Wchodząc do wody pamiętaj, aby schłodzić ciało i powiadomić wcześniej kogoś, gdzie będziesz pływał bez względu na to, czy to będzie miało miejsce na żaglach,  kajaku czy wpław.
  6. Zwracaj uwagę na prognozę pogody, aby nie wchodzić do wody przed lub w trakcie zbliżającej się burzy.

Wszystkie te zasady  oraz zasady zachowania bezpieczeństwa  w domu, na ulicy oraz w czasie wykonywania prac polowych przybliżył nam 10 czerwca nasz gość, Pan Artur Jurek, Przewodniczący   Stowarzyszenia Grupa Aktywnej Rehabilitacji Region Lubelski.  Pan Artur
w wyniku skoku do wody na tak zwaną „ główkę” doznał urazu  kręgosłupa. Od tamtego czasu porusza się na wózku. Pomimo  to  jest osobą aktywną społecznie i zawodowo, uprawia sport, trenuje rugby.

Nasz gość starał się  też zwrócić uwagę młodzieży  naszej szkoły  na  bariery  architektoniczne, techniczne i bariery w komunikowaniu się uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się  lub przekazywanie informacji. Wskazywał też sposoby, jak możemy pomóc.

Wypowiedzi opierał na własnym doświadczeniu życiowym, codziennej walce z przeszkodami,  jakie  napotyka osoba niepełnosprawna. Odwoływał się do wyobraźni  młodzieży i umiejętności przewidywania skutków niebezpiecznych zachowań.

Spotkanie z panem Arturem uświadomiło uczniom, że zasady bezpieczeństwa to nie tylko puste słowa – od tego, czy jesteśmy rozważni w dużej mierze zależy nasze zdrowie a nawet życie.

E.B