W niedzielę 28 stycznia celebrowano w Ostrowie Lubelskim 470. rocznicę nadania praw miejskich przez Zygmunta I Starego. Uroczystości otworzyła msza święta w kościele parafialnym, następnie odbył się przemarsz uczestników z pocztami sztandarowymi przy akompaniamencie orkiestry OSP przez miasto, gdzie pod Krzyżem Milenijnym oraz pomnikiem obrońców wiary i ojczyzny w Parku Miejskim liczne delegacje złożyły kwiaty.

W sali widowiskowej Centrum Kultury miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Ciekawym akcentem było wystąpienie radnych miejskich w strojach z epoki, co nadało szczególnego charakteru jubileuszowi – przeniosło nas w czasy XVI wieku i stworzyło wrażenie uczestnictwa w swoistym spektaklu teatralnym. Odczytano dwa ważne dokumenty historyczne stanowiące o statusie Ostrowa Lubelskiego jako miasta: akt lokacji miasta oraz akt nadania wójtostwa dla Wacława Grzymały.

Uczniowie z naszej szkoły – Karolina Łubkowska, Hubert Sobolewski z kl. 1G oraz Piotr Karwacki z 3M pod kierunkiem nauczycielki historii Anety Frelich przygotowali interesującą prezentację „Dzieje Ostrowa Lubelskiego w XVI wieku”, z której dowiedzieliśmy się o początkach osadnictwa w naszym regionie, warunkach życia mieszkańców, szlaku handlowym i początkach powstania miasta.

Historyk Marek Bunia przedstawił genealogię miasta na podstawie bogatych archiwaliów parafialnych. W ciekawym programie artystycznym związanym z historią Ostrowa wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej.

Na nadzwyczajnej sesji podjęto uchwałę w sprawie nadania imienia Świętego Krzyża skwerowi w Parku Miejskim.

Jubileusz zakończył się wręczeniem pamiątkowych medali najbardziej zasłużonym przedstawicielom instytucji gminnych, miejskich, placówek i organizacji funkcjonujących na terenie Ostrowa. Miłym akcentem było wyróżnienie dyrektora naszej szkoły Krzysztofa Wąsali.

Na jubileuszu nie zabrakło ważnych gości – wojewody lubelskiego Przemysław Czarnka, przedstawicieli Starostwa Powiatowego, szefów instytucji oświatowych, kulturalnych oraz organizacji społecznych. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Józef Gruszczyk.