„ Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu” to wiedział już Antoni Czechow, rosyjski nowelista i dramaturg żyjący w drugiej połowie XIX w. Już wtedy doceniano jak ważne jest posługiwanie się obcą mową a sam Czechow, jako syn kupca wiedział, jakimi prawami rządzi się rynek pracy.
Świat, który nas dziś otacza stawia nam coraz większe wymagania. Jeśli chcemy coś osiągnąć, musimy pracować nad sobą, rozwijać się i ciągle się uczyć. Jedną z takich dziedzin, która otwiera nam drogę do kariery i do poznawania świata są języki obce. Znając języki obce mamy szansę na zdobycie lepszej pracy, a coraz częściej jest to niezbędny warunek jej znalezienia nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Znajomość języków obcych umożliwia nam śmiałe podróżowanie po świecie i poznawanie ludzi, możemy też rozumieć filmy czy obco brzmiące piosenki, korzystać z dużo większego zasobu informacji w Internecie niż tylko w języku ojczystym.
Wszyscy to wiemy, ale nauka języków w szkole często kuleje. Czasem brakuje motywacji, czasem systematyczności, odstraszają nas testy, prace domowe, ogrom materiału do nauczenia, słowem-efekty bywają marne.
Nowoczesne technologie sprawiają, że nauka języka wcale nie musi być nudna i bolesna. Wystarczy dostęp do Internetu, chwila wolnego czasu i można miło spędzić czas, przy okazji ucząc się języka.
Mieszkańcy internatu spotykają się na zajęciach Koła Języka Angielskiego właśnie po to, aby poznać przyjemniejsze sposoby przyswajania tego języka i aby dowiedzieć się jak można się uczyć samemu.
Na ostatnich zajęciach, korzystając z komputerów i aplikacji na komórki przyswajaliśmy nowe słówka, którymi bawiliśmy się a potem rywalizowaliśmy w drużynach porównując swoje umiejętności. Ćwiczyliśmy też rozumienie ze słuchu na fragmentach znanych filmów angielskojęzycznych. Trzeba było „rozszyfrować”, co mówią bohaterowie każdej scenki w ciągu 10 sekund. Pierwszaki próbowały też zmierzyć się z gramatyką ćwicząc na platformie edukacyjnej oxfordenglishonline.pl
Niektórzy naprawdę się przyłożyli i zrobili ”kawał dobrej roboty”. Dołóżmy do tego jeszcze systematyczność a na pewno niedługo będzie widać efekty. Wkrótce poznamy nowe, niesztampowe sposoby nauki z komputerem.