- „Po raz czterdziesty czwarty odbywa się „Barbórka” w murach tej szkoły” – mówił
z dumą dyrektor Zespołu Szkół Krzysztof Wąsala  w czasie uroczystości z okazji Dnia Górnika w Zespole Szkół, na którą licznie przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele branży górniczej, władz powiatowych, władz lokalnych, Kuratorium Oświaty oraz szkół i in. instytucji współpracujących z placówką.

            Okolicznościowe przemówienia koncentrowały się wokół specyfiki zawodu górnika, roli szkoły w procesie kształcenia przyszłych pracowników kopalni i korzyści
z dobrej współpracy. Płynęły życzenia: „Szczęść Boże Braci Górniczej!”.

W kolejnych punktach programu uroczystości odbyły się: tradycyjny „Skok przez skórę” – obrzęd przyjęcia młodych górników do stanu górniczego, wręczenie nagród
i dyplomów uczestnikom I Turnieju Umiejętności Górniczych, uhonorowanie laureatów konkursu plastycznego„Zwyczaje i tradycje górnicze” oraz zwycięzców Barbórkowego Turnieju w piłkę halową.

Oryginalnym akcentem był krótki film o świętej Barbarze, ukazanej jako superbohaterka , kobieta silna, zdeterminowana, patronka wszystkich tych, którzy z niepospolitą energią walczą z przeciwnościami, poprzedzający prezentację stypendystów LW Bogdanka, którzy
z okazji Dnia Górnika otrzymali z rąk Anety Iłendy - dyrektor d/s personalnych w L.W. Bogdanka- figurki swojej patronki.

Każda taka uroczystość skłania do przemyśleń, podsumowań, wniosków.

- „Praca górnika jest trudna, wymagająca odporności psychicznej
i umiejętności współpracy, ale taki rodzaj pracy daje też szczególną satysfakcję” – mówił wiceprezes LW Bogdanka Adam Partyka i deklarował kontynuację współpracy w kwestii kształcenia młodzieży w tym zawodzie.

Prezes RGB Marcin Kuryło nawiązał do Turnieju Umiejętności Górniczych, który został zorganizowany  po raz pierwszy w Zespole Szkół przy istotnym współudziale potencjalnych przyszłych pracodawców. Wskazywał na istotną rolę szkoły w kształceniu kompetentnych pracowników i pozytywne efekty dobrej współpracy:

 – „Zadaniem pracodawców jest niesienie realnej pomocy w procesie kształcenia, dążenie do zniwelowania rozdźwięku między teorią a praktyką” – podkreślał.

 Wyraził także aprobatę dla kultywowania tradycji górniczych w Zespole Szkół.

Program tegorocznej akademii, obfitujący w szereg przedsięwzięć, jest potwierdzeniem faktu, że planowe i aktywne współdziałanie ma głęboki sens dla wszystkich uczestników procesu przygotowywania młodych ludzi do dorosłego, zawodowego życia.

 Elżbieta Denejko dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 
w Kuratorium Oświaty w Lublinie życzyła młodzieży dumy z zawodu i munduru,
a wicestarosta Powiatu Lubartowskiego Lucjan Mileszczyk gratulował uczniom wyboru tej szkoły.

Takie uroczyste spotkania eksponują to, co najlepsze. Pokazują, że codzienne szkolne zmagania mają sens. Ale to wszystko nie wzięło się znikąd.

To 44 lata mrówczej pracy dyrekcji, nauczycieli i uczniów, przy współpracy z organami nadzorującym i prowadzącym szkołę oraz pracodawcami,

no i „pod skrzydłami” św. Superbohaterki.