LOGOZSedziennikbipikonastarostwo

A A A

     Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”1. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.


     1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów. Narodowy       Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
    Każdego roku tradycją naszej szkoły jest uświęcenie pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez organizowanie wystaw , prelekcji, prezentacji i filmów poświęconych wybranym bohaterom. Rok 2021 uniemożliwia bez pośredni kontakt z młodzieżą, ale nie zapominamy
o kształtowaniu postawy patriotycznej w młodym pokoleniu Polaków.
     Jednym z tysięcy bohaterów i patriotów, którzy zginęli z rąk komunistów jest rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej. Żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
     Serdecznie zapraszamy młodzież, nauczycieli i wszystkich odwiedzających naszą stronę internetową do zapoznania się z prezentacją multimedialną poświęconej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, przygotowanej przez ucznia klasy 2G TZ Łukasza Gdulę. Warto też obejrzeć spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Ryszarda Bugajskiego pt. "Śmierć rotmistrza Pileckiego".
Patriotyzm i niezłomna postawa Witolda Pileckiego przez całe jego życie stały się dla młodych ludzi wzorem do naśladowania. Postać rotmistrza zapisała się piękną kartą w historii Polski. Niech będzie to okazja do przypomnienia jego pięknych słów, z których każdy może czerpać naukę.
     "Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycje własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem".
Źródło: ipn.gov.pl


A.F.