Reforma szkolnictwa zawodowego w ostatnim czasie jest przedmiotem wielu dyskusji, rozważań, spotkań na wysokim szczeblu i wreszcie – uregulowań prawnych, które wejdą w życie w nadchodzącym roku szkolnym.

Dzięki współpracy z Lubelskim Węglem szkoły patronackie, Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim i Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej, już od kilku lat realizują główne założenia reformy szkolnictwa zawodowego.

Jedną z odsłon tej współpracy jest udział szkół w Targach Edukacyjnych w Lublinie, gdzie – dzięki wsparciu „Bogdanki” i RGB – została przedstawiona oferta edukacyjna, której atrakcyjność podnosi fakt, że od początku swego pobytu w szkole, uczeń jest pod „opieką” przyszłego pracodawcy. O inwestycjach Patrona w przyszłych pracowników pisaliśmy wielokrotnie na łamach prasy: doposażenie bazy dydaktycznej, szkolenia dla nauczycieli zawodu, stroje do praktycznej nauki zawodu dla uczniów, praktyki zawodowe, wycieczki edukacyjne, dofinansowanie zakupu podręczników oraz stypendia i „ Przepustka do pracy” – dla najlepszych.

Stoisko „górnicze” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nauczyciele
i uczniowie z klasy I i II technikum: Ola, Adrian i Bartek udzielali informacji o szkole.

Wiele pytań przyszłych uczniów Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim dotyczyło funkcjonowania internatu. Okazuje się, że to istotna kwestia dla tych, którzy nie chcą codziennie dojeżdżać do szkoły.

Równolegle do Targów odbywał się Regionalny Kongres Zawodowy, poświęcony zmianom w szkolnictwie branżowym. Obecna na Kongresie wiceminister edukacji Marzena Machałek wręczyła podziękowanie za promowanie szkolnictwa zawodowego prezesowi LW „Bogdanka” Adamowi Partyce, podkreślając prekursorski charakter współpracy tego pracodawcy ze szkołami objętymi patronatem.